Prasowanie nie należy do wymarzonych czynności wielu z nas.
Są rzeczy, które się prasuje łatwo, inne natomiast nastręczają rozmaitych trudności. Istnieje taka odzież, której zupełnie nie trzeba prasować, gdyż wykonano ją według specjalnej technologii, jednak wymienianie całej zawartości szafy nie jest najlepszym pomysłem. Lepiej poznać sprawdzone sposoby na prasowanie.
Wieszanie mokrych rzeczy na wieszakach, by tak wysychały, znakomicie ułatwia prasowanie, zagniecenia się naturalnie prostują i ubrania są odpowiednio naciągnięte. Po prasowaniu warto znowu umieścić naszą garderobę na wieszakach, będą się dobrze prezentować !
Masz dużo prasowania? Zostaw to nam! Sprawdź nasz cennik prasowania koniecznie !!
Dobry sprzęt
Wybierając w sklepie deskę do prasowania, zdecyduj się na taką z regulowaną wysokością i ze specjalnym miejscem na żelazko. Zanim kupisz żelazko — porównaj kilka modeli i zastanów się, czego potrzebujesz.
Świetne żelazko nie tylko wyprasuje każdą tkaninę, ale także szybko się nagrzeje i będzie wyposażone w stopę, która będzie odporna na różne zarysowania. Wybierając sprzęt, zwróć uwagę także na jego moc, ciśnienie pary oraz na to, z czego została wykonana stopa. Wszystkie te cechy mają wpływ na jakość prasowania i jego trwałość. Dobre żelazko decyduje o tym, czy prasowanie idzie szybko i sprawnie.
Jeśli masz dużo wełnianych rzeczy, bluzek z falbanami, jedwabiów — zainwestuj w parownicę do ubrań. Dzięki strumieniowi pary, który skierujesz na ubrania, tkaniny zostaną wygładzone, zmiękczone i rozprostowane, nie trzeba rozkładać deski do prasowania, a para jest bezpieczna dla najdelikatniejszych ubrań. Parownica świetnie nadaje się także do wykonania ostatnich poprawek — np. tuż przed wyjściem na przyjęcie. Odświeża garderobę, usuwa bakterie i zapachy.
Temperatura prasowania
Zanim zabierzesz się za prasowanie, ustaw prawidłową temperaturę. Należy przeczytać dokładnie metkę i zastosować się do zaleceń producenta. Jeśli materiał jest mieszany — ustaw najniższą z dozwolonych temperatur. Jeśli nie masz instrukcji, jak należy prasować daną rzecz, zrób próbę na małym, niezbyt widocznym fragmencie.
Temperaturę ustawiamy w zależności od rodzaju tkaniny:
stylon: 60 – 90°C ,
wiskoza: 90 – 120°C,
nylon: 60 – 90°C,
jedwab: 90 – 120°C,
wełna: 120 – 150°C,
bawełna: 150 – 180°C,
len: 180 – 220°C.
Woda do żelazka
Jaką wodą napełnić zbiornik żelazka? Powinna wystarczyć zwykła woda z kranu, jest naturalna i nie posiada barwników ani substancji mogących zniszczyć rzeczy. Jeśli jednak wiesz, że jest bardzo twarda i zostawia po sobie kamień — używaj jedynie wody odmineralizowanej albo destylowanej, uchronisz tak swój sprzęt od zniszczenia
Niuanse prasowania pozostaw nam
Sekrety prasowania
Czarne i ciemne rzeczy prasuj na lewej stronie, unikniesz wtedy niepożądanego połysku na tkaninach. Cieniutki batyst, etaminę, pikę bawełnianą i ciemne bawełny również zaleca się prasować na lewej stronie. Podobnie należy postępować z jedwabiem — lepiej się wtedy prostuje. Trzeba jednak zachować ostrożność — prasowany na lewej stronie może zgubić częściowo swój niepowtarzalny połysk. Na prawej stronie prasujemy zawsze wełnę — robimy to przez inny materiał — najlepiej płócienny.