
Nie od dziś wiemy, że bałagan dookoła nas może powodować frustrację, która z dnia na dzień coraz bardziej narasta, a my – zwłaszcza w czasie pracy – nie możemy skupić się na powierzonych nam obowiązkach. Zorganizowanie przestrzeni wokół siebie stanowi nieodzowną część naszej działalności, o której warunki zazwyczaj dbają pracodawcy, zatrudniający specjalnie do tego przeznaczone firmy. Jeśli jednak zastanawiasz się, jak sprzątać biura i od czego zacząć, mamy dla Ciebie garść niezbędnych rad!
Systematyczność i odpowiednia kolejność to podstawa!
Porządek w biurze jest związany nie tylko z odpowiednim nastawieniem pracowników, ale też samym wizerunkiem firmy, który powinien nas reprezentować bez zarzutów. W tej kwestii najważniejsze są systematyczne porządki z uwzględnieniem odkurzania, mycia podłóg, wycierania kurzu czy wyrzucania śmieci. W razie wątpliwości, od czego zacząć sprzątanie biura, sugerujemy następującą kolejność.
Cennik sprzątania biur
Wycieranie biurek, stołów i krzeseł
Najpierw z biurka należy zabrać wszystkie rzeczy, wytrzeć je za pomocą wilgotnej szmatki, dokładnie wyczyścić pusty blat i z powrotem ustawić artykuły. Jeśli chodzi o krzesła, wycieramy podłokietniki oraz stelaż, siedzisko wraz z oparciem odkurzamy.
Mycie telefonów, szafek czy lampek
Każdy z tych przedmiotów przecieramy za pomocą wilgotnej ściereczki nasączonej odpowiednim środkiem. Pamiętaj, aby płukać ją z nieczystości i ponownie moczyć.
Uporządkowanie aneksu kuchennego i WC
Dokładnie myjemy umywalki, czyścimy toalety, pisuary i lustra. Wykorzystujemy przy tym specjalne środki chemiczne ułatwiające pozbycie się zanieczyszczeń i dbające o zachowanie higieny.
Regularne uzupełnianie zapasów
Sprawa dotyczy ręczników papierowych, papieru toaletowego i mydła.
Odkurzanie
Odkurzamy wykładzinę lub dywan oraz parkiet – pamiętaj, aby wybrać szczotkę z odpowiednią końcówką, aby nie porysować podłogi, a dokładnie pozbyć się zabrudzeń. Staramy się dotrzeć do każdego zakamarka!
Mycie podłóg
Tę czynność koniecznie wykonujemy na samym końcu. Za pomocą mopa (dobrze odsączonego z wody – powinien być wilgotny!), letniej wody oraz odpowiedniego płynu precyzyjnie myjemy podłogę. Zwróć uwagę, z jakiego rodzaju parkietem masz do czynienia i wybierz środek mu dedykowany.
Specjalistyczne podejście
Podążając dalej za pytaniem, jak wygląda sprzątanie w biurach, musisz wiedzieć, że oprócz rutynowych porządków w biurze nie może także zabraknąć nieco bardziej wymagających zabiegów, takich jak:
- mycie wykładzin,
- czyszczenie glazury,
- odkażanie łazienki, kuchni,
- mycie okien i drzwi.
Równie istotne podczas sprzątania jest używanie przeznaczonych do tego środków chemicznych, które ułatwią usuwanie wszelkich zabrudzeń, dlatego zrób sumienne zapasy i ciesz się nieskazitelnym porządkiem wraz ze swoją załogą! O czystość zawsze mogą zadbać też zewnętrzne firmy specjalizujące się w usługach sprzątających. Decyzja należy do Ciebie!