Gruz, wciskający się w każdą szczelinę pył i plamy po farbie to krajobraz nie po bitwie, a remoncie mieszkania czy domu. O tym, ile pracy i czasu wymaga doprowadzenie wnętrz do porządku, wiedzą tylko ci, którzy choć raz to przeżyli. Stoi przed Tobą takie wyzwanie i chcesz się dobrze przygotować? Skorzystaj z naszych podpowiedzi dotyczących tego, jak skutecznie posprzątać po remoncie. Zaufaj nam – zajmujemy się sprzątaniem zawodowo
Jak sprzątać mieszkanie po remoncie? Niezbędne sprzęty
Zanim przystąpisz do sprzątania, warto zgromadzić niezbędne sprzęty i środki czyszczące, a także przygotować plan porządków. Wbrew pozorom nie jest to strata czasu – pozwoli zaoszczędzić nerwów podczas gorączkowego poszukiwania szczotki, ścierki czy płynu do podłóg. Do usuwania większych elementów z podłogi, np. resztek gruzu, najlepiej wykorzystać odkurzacz przemysłowy – koniecznie z końcówkami szczotkowymi, aby nie porysować niepotrzebnie podłogi i nie zbijać w powietrze pyłu.
Potrzebne będą także miotła czy szczotka z miękkim włosiem, a także zmiotka z szufelką. Nimi, bez konieczności podłączania do prądu, szybko usuniesz z podłogi pył i zabrudzenia. Możesz wykorzystać je także do odpylenia ścian. Niezbędne podczas sprzątania po remoncie są także miękkie ściereczki np. z microfibry, niepozostawiające włókien na czyszczonej powierzchni. Zaopatrz się też w gąbki do mycia naczyń, miski i wiadra, mop do podłogi oraz detergenty. Kupując środki chemiczne, zwróć uwagę, aby były one przeznaczone do konkretnej powierzchni (np. drewna, kamienia, glazury).
Jak skutecznie posprzątać po remoncie? Najważniejsze zasady
Odpowiedź na pytanie, jak posprzątać po remoncie, może brzmieć – samodzielnie lub z pomocą ekipy sprzątającej. Tę drugą opcję wybierz, jeśli zależy Ci na jak najlepszym efekcie i czasie. Profesjonaliści nie tylko sprzątają szybciej, ponieważ robią to systemowo. Korzystają także ze specjalistycznej chemii czyszczącej, dzięki czemu mieszkanie po remoncie będzie lśnić, a wszystkie myte powierzchnie będą w dobrej kondycji bez zniszczonej przypadkowo powierzchni.
Jeśli planujesz samodzielnie sprzątać po remoncie, pamiętaj o kilku zasadach. Najważniejsza z nich brzmi – sprzątaj zawsze w kierunku od góry do dołu, a więc od sufitu, przez ściany, do podłogi. Brud, pył, kurz ze sprzątanego sufitu opadnie na ściany i okna, z nich na meble, a potem na podłogę. Ostatnim etapem sprzątania po remoncie powinno być więc odkurzenie i umycie podłóg. Jak skutecznie posprzątać po remoncie? Zawsze dbaj o to, aby najpierw wszystko solidnie odpylić, a dopiero później zmywać wodą. W przeciwnym przypadku z ich połączenia powstaną na czyszczonych powierzchniach błotniste mazy.
Jak usunąć pył ze ścian po szlifowaniu?
Interesują Cię domowe sposoby na kurz po remoncie? Usunięcie pyłu ze ścian po szlifowaniu, pyłu z podłóg – zwłaszcza z fug między płytkami czy faz pomiędzy panelami, a także pyłu z okien, mebli, drzwi wewnętrznych, listew przypodłogowych to zadanie żmudne, ale konieczne. Co więcej, niestety przeważnie należy usuwać pył kilkukrotnie, zanim powierzchnie będą zupełnie czyste.
Od czego zacząć? Zgodnie z naszą zasadą, od odpylenia sufitów, karniszy, a następnie ścian i okien. W tym celu możesz użyć miękkiej szczotki czy miotły lub – najlepiej – odkurzacza przemysłowego z miękką, nierysująca odkurzanych powierzchni końcówką szczotkową. Pamiętaj, aby prowadzić szczotkę odkurzacza lub końcówkę miotły miejsce przy miejscu. Szczególnie uważnie należy czyścić gzymsy, załamania ścian, szczeliny oraz miejsce styku z sufitem, gdzie często wiszą pajęczyny.
Jak usunąć pył po remoncie z podłogi
Nie wiesz, jak usunąć pył gipsowy z podłogi? Na niej, po wcześniejszym posprzątaniu wyższych kondygnacji pomieszczenia, znajdzie się cały brud ze ścian, sufitu, okien czy mebli. Pierwszym krokiem powinno być dokładne odkurzenie posadzek. Jak w przypadku ściany przesuwaj szczotkę odkurzacza miejsce w miejsce. Przyłóż się najmodniej w miejscu fug czy szczelin między elementami posadzki. Jeśli pył gipsowy jest ugnieciony, np. od zadeptania butami, rozluźnij go i odkurz. Możesz też wydłubać go spomiędzy fug np. szpatułką drewnianą, a następnie wymieść na płytki czy panele z użyciem pędzelka. Pamiętaj, aby zamiatać czy odkurzać podłogi z pyłu gipsowego w kierunku od okna czy ściany do drzwi.
Podobnie postępuj przy myciu podłóg. Na mokro wyczyść je jednak dopiero wtedy, gdy będziesz mieć pewność, że cały pył został usunięty na sucho. Pamiętaj, aby stosować detergenty przeznaczone do konkretnego typu posadzki, np. drewna naturalnego, paneli z tworzywa sztucznego, kamienia naturalnego czy glazury. Użyj też dobrej jakości mopa oraz opcjonalnie – mopa parowego. Jednokrotne zmywanie podłóg po remoncie to zdecydowanie za mało. Konieczne jest powtórzenie tej czynności z użyciem świeżej wody oraz wyczyszczonej końcówki mopa czy szmaty. Nie przejmuj się, jeśli mimo to na podłodze zauważysz smugi – przy samodzielnym sprzątaniu niestety często zdarza się, że pył poremontowy znika dopiero po kilkukrotnym myciu.