Prasowanie to jedna z najbardziej czasochłonnych czynności. Zwykle dążysz do tego, aby jak najszybciej skończyć i zająć się innymi sprawami. Tymczasem jak na złość żelazko odmawia współpracy, pozostawiając na odzieży brzydkie smugi lub grudki. Z pewnością nie ułatwia to pracy i może być powodem Twojej irytacji. Co robić w tej sytuacji? Zdradzamy najlepsze sposoby na czyszczenie żelazka parowego.
Jak wyczyścić żelazko?
Zanim poznasz najlepsze sposoby na wyczyszczenie żelazka, czeka Cię mały rachunek sumienia. Zastanów się, czy do zbiornika żelazka wlewasz wodę destylowaną lub filtrowaną. Jeżeli korzystasz ze zwykłej wody z kranu, z dużym prawdopodobieństwem w żelazku osadził się kamień. Twarda woda zawiera zwykle związki wapna i magnezu. Jednak jeśli kamień już się pojawił, nie czas bić się w piersi, lecz czas by temu zaradzić.
Zastanawiasz się, jak usunąć kamień z żelazka parowego? Możesz sięgnąć po gotowe preparaty do żelazek lub sprawdzić, jak odkamienić żelazko domowym sposobem. W tym drugim przypadku skorzystasz z produktów i środków, które zapewne masz już w domu. Należy do nich:
- ocet,
- soda,
- kwasek cytrynowy
Nowoczesne żelazka parowe mają funkcję samoczyszczenia z kamienia, co ułatwia jego usuwanie. Jednak jeśli Twoje urządzenie jest mniej zaawansowane technologiczne, skorzystaj z bezpiecznych domowych sposobów.
Jak usunąć kamień z żelazka?
Aby oczyścić żelazko octem, przygotuj roztwór – mieszaninę wody i octu w proporcji 1:1. Następnie przemyj nim stopę żelazka oraz dziurki, po czym wlej przygotowany roztwór do zbiornika żelazka i nastaw żelazko na wysoką temperaturę, włącz też opcję parowania. Aby sprawdzić skuteczność tego zabiegu, skorzystaj ze zbędnej szmatki. Prasuj ją i sprawdzaj, czy zabrudzenia nadal się pojawiają. Postaraj się odparować cały zbiornik, po czym wlej czystą wodę i również odparuj.
Czyszczenie żelazka przy pomocy kwasku cytrynowego może być mniej bezpieczne, dla niektórych typów urządzeń. Dlatego korzystając z tego środka, zalecamy ostrożność. Postępuj tak samo, jak w metodzie z octem. Tym razem skład mieszanki to szklanka przygotowanej wody i 2 łyżeczki kwasku cytrynowego. Jeżeli pojawi się brunatny, przypalający się wyciek, zrezygnuj z tej metody.
Odkamienianie żelazka sodą
Żelazko ze stalową stopą bezpiecznie wyczyścisz przy pomocy sody kuchennej. Jest to środek, który bardzo często wykorzystują gospodynie domowe do czyszczenia różnych powierzchni. Przyda się też, jako odkamieniacz. Wystarczy nasypać sodę bezpośrednio na ściereczkę i pocierać nią stopę żelazka. Możesz też użyć wody z rozpuszczoną sodą, którą nasączysz szmatkę.
Pamiętaj, że żelazek teflonowych i ceramicznych nie można czyścić sodą, ani innymi środkami wybielającymi. Zawsze warto sprawdzić instrukcję obsługi żelazka i zalecenia producenta dotyczące sposobu jego odkamieniania bądź czyszczenia.
Jak wyczyścić przypalone żelazko?
Żelazko to nie tylko kłopoty z kamieniem. Nierzadko podczas prasowania w pośpiechu, przytrafiają się małe katastrofy związane z jego przypaleniem. Zniszczonej odzieży nie da się uratować, ale na szczęście żelazko można wyczyścić. Aby wyczyścić przepalone żelazko, postępuj według wskazówek:
- na początek oczyść żelazko z fragmentów przypalonej tkaniny
- włącz je, a gdy się lekko nagrzeje, odłącz od prądu
- ściereczką nasączoną octem przetrzyj stopę żelazka
- gdy brud nie schodzi, dodaj do octu małą ilość sody oczyszczonej
- przetrzyj urządzenie wilgotną szmatką nasączoną destylowaną lub filtrowaną wodą
wypróbuj działanie żelazka na niepotrzebnym skrawku materiału, jeśli nie pozostawia zabrudzeń, możesz z niego korzystać.
Jak usunąć brud z żelazka?
Intensywne prasowanie sprawia, że na żelazku gromadzi się brud. Nie zawsze jest on związany z kamieniem lub przypaleniem urządzenia. Takie zanieczyszczenia można usunąć przy pomocy patyczków higienicznych. Wystarczy nasączyć patyczek octem i przetrzeć otwory i zakamarki, znajdujące się na stopie żelazka. Po tej czynności należy żelazko przetrzeć szmatką zwilżoną ciepłą wodą lub wodą destylowaną.
Regularna pielęgnacja to także przemywanie stopy żelazka wodą z płynem do mycia naczyń. Aby uniknąć problemów, korzystaj z dozownika pary, a jeśli używasz wody kranowej po skończonym prasowaniu, wylej jej resztki ze zbiornika. Z kolei obudowę żelazka możesz przetrzeć uniwersalnym mleczkiem czyszczącym rozpuszczonym w wodzie. W ten sposób usuniesz kurz i zarazki gromadzące się na rączce urządzenia.
Czego nie robić?
Wiesz już jak odkamienić żelazko domowym sposobem oraz potrafisz przywrócić blask przypalonemu żelazku. Na koniec chcemy podpowiedzieć Ci, jakie sposoby czyszczenia żelazka są szkodliwe dla urządzenia.
Po pierwsze unikaj używania ostrych narzędzi czy druciaków kuchennych, które zniszczą powłokę żelazka. Poza tym do czyszczenia nie używaj mocnych chemikaliów o silnym działaniu, które mogłyby zniszczyć wierzchnią warstwę stopy urządzenia. Zakazane są zarówno silne łazienkowe detergenty, jak i zmywacze do paznokci czy alkohol.
Pamiętaj o wymienionych zasadach, a prasowanie nie przyprawi Cię o dodatkowy ból głowy. Kto wie, może nawet je polubisz?