Usuwanie plam może sprawiać trudności, zwłaszcza gdy są to stare, zaschnięte albo np. wtarte w materiał. Plam powstałych niedawno zazwyczaj można pozbyć się dość łatwo, niekiedy trzeba jednak sięgnąć po określone produkty. W jaki sposób szybko i sprawnie, a przede wszystkim bez szkody dla oczyszczanej powierzchni zlikwidować plamy z krwi?
Domowe sposoby na usuwanie plam krwi
Wiele osób nie wie, że narzędzia do likwidacji plam można znaleźć we własnej kuchni. Brakuje im wiedzy o tym, jak usunąć plamy z krwi Domowe sposoby zdają egzamin za każdym razem, a samo czyszczenie nie zajmuje dużo czasu. Naturalne metody bazują zwykle na wywoływaniu prostych oraz bezpiecznych reakcji chemicznych. Co za tym idzie, potrzebujemy środka, który wejdzie w taką reakcję z krwią, a następnie przyniesie oczekiwane rezultaty – sprawi, że plama zniknie.
Na szczególną uwagę zasługuje nieoceniony produkt o wszechstronnym zastosowaniu. To soda oczyszczona. Ponadto przy usuwaniu plam z krwi rewelacyjnie sprawdza się wspomniana wyżej sól kuchenna czy szare mydło, proszek do pieczenia oraz kwasek cytrynowy. To nie wszystko – pomóc w pozbyciu się zabrudzenia może także amoniak, ocet oraz… aspiryna. Kolejne przydatne produkty to boraks, woda utleniona oraz spirytus, może nie tak często spotykane w domach jak sól, ale warto je mieć. Jeżeli nie poradzą sobie samodzielnie (co zależy m.in. od tego, kiedy plama pojawiła się na ubraniu lub materiale), można potraktować je jako uzupełnienie działania konwencjonalnego środka piorącego.
Jak usunąć plamy z krwi z różnych materiałów?
Wiemy już, czego używać do zmywania plam z krwi, ale czy na każdej powierzchni możemy postępować tak samo? Czy usuwanie zabrudzenia z tapicerki kanapy będzie odbywało się w identyczny sposób jak czyszczenie odświętnego obrusu? Przykładowo, plama z krwi szpecąca lakierowany drewniany blat powinna zejść, kiedy przetrzemy ją wacikiem bądź szmatką nasączoną płynem do mycia naczyń albo alkoholem. Bardzo jasny blat można oczyścić przy pomocy przekrojonej cytryny albo cebuli oraz wacika zamoczonego w occie. Ta metoda przyniesie efekty również przy blacie zaimpregnowanym olejem. Jak usunąć plamy z krwi z kanapy ze skórzanym obiciem? Pierwszy krok to przetarcie zabrudzenia wacikiem ze spirytusem. Później można je namoczyć, ale nie zbyt mocno – bardziej chodzi o miejscowe czyszczenie.
Cytryna pomoże też w oczyszczaniu z krwi kuchennej deski do krojenia. Trzeba natrzeć ją w całości sokiem, a w dalszym etapie wymoczyć w roztworze wody, octu oraz soli. Wystarczy kilkanaście minut.
Kolorowe materiały można wyszorować (miejsce z plamą) szarym mydłem. Zalanie ich octem ułatwi pozbycie się z włókien resztek krwi. Jeżeli natomiast mamy do czynienia z zaschniętymi śladami, zaleca się namaczanie ich w roztworze amoniaku z wodą. Niektórych ludzi odpycha jego przykry, dość nieprzyjemny zapach, na szczęście można go łatwo usunąć. Po namoczeniu wystarczy zasypać zabrudzenie sodą oczyszczoną, a potem wyprać.
Jak usunąć świeże plamy z krwi?
Nie będzie przesadą stwierdzenie, że mało zabrudzeń można usunąć tak prosto jak świeże plamy krwi. Właściwie wystarczy tylko jeden element – woda, przy czym musi być zimna. Ciepła nie tylko nie sprawdzi się przy spieraniu plamy, lecz dodatkowo może ją utrwalić. Przy pomocy zimnej wody można pozbyć się większości śladów świeżej krwi z tkaniny (odzieży, obrusu, dywanu etc.). Należy zabrudzenie polać silnym strumieniem albo zamoczyć np. w misce. Jeżeli mamy pod ręką zwykłe szare mydło, można użyć go dla pewności, choć sama zimna woda powinna poradzić sobie z krwią bez większych trudności.
Skuteczną metodą likwidacji plamy z krwi będzie też posypanie jej solą kuchenną. Wystarczy pokryć jej powierzchnię proszkiem, a następnie pozostawić tak przez mniej więcej godzinę. W kolejnym kroku pozostaje jedynie opłukać materiał w zimnej wodzie. Krew powinna błyskawicznie się rozpuścić, a plama – zniknąć bez śladu.
Jak usunąć utrwalone plamy z krwi?
Kiedy krew dopiero co zabrudziła tkaninę, a my zauważyliśmy to od razu, zaradzenie problemowi będzie łatwe. Niestety, ze starą plamą nie pójdzie już tak sprawnie. Materiał zanieczyszczony jakiś czas temu przyjdzie nam potraktować w specjalny sposób, inaczej nie pozbędziemy się śladów. Czym usunąć plamy z krwi zaschniętej, starej albo takiej, która wniknęła w więcej niż jedną warstwę? Wiele zależy tutaj od tego, jak długo zabrudzenie pokrywa daną powierzchnię, a prócz tego, w jaki sposób to robi. Między innymi, może mieć postać zaschniętej plamy, którą da się zeskrobać, a może wniknąć w głąb włókien.
Jeżeli zareagujemy na pojawienie się plamy odpowiednio szybko, a przede wszystkim umiejętnie, w zdecydowanej większości przypadków uda nam się jej pozbyć. Uratujemy tym sposobem ulubione ubrania, domowe sprzęty, meble, a także przedłużymy żywotność dywanu czy dodatków. Wystarczy nieco starań oraz znajomość kilku przydatnych trików. Przynajmniej część produktów, które spierają krew, znajduje się w naszym domu, warto więc poznać ich potencjał również w zakresie usuwania zabrudzeń.