Urzeczywistnienie planowanego od dawna remontu wiąże się nie tylko z dużymi kosztami, ale także nawet wielotygodniowymi porządkami, które mogą przyprawiać o zawrót głowy. W zależności od czynności wykonywanych w naszym mieszkaniu – sprzątanie może obejmować kilka etapów. Jednym z nich z pewnością będzie czyszczenie świeżo położonych płytek bądź starych, od dawna nieczyszczonych fug. Wielu z nas nie wie, jak to robić właściwie, dlatego przychodzimy do Ciebie z garścią przydatnych informacji i odpowiedzią – jak domyć fugi po remoncie?
Sprawdzone sposoby na fugi
Jeśli właśnie zastanawiasz się, jak wyczyścić fugi na podłodze, proponujemy Ci dwa rozwiązania. Jednym z nich jest zamówienie profesjonalnej firmy sprzątającej, która w fachowy sposób zajmie się przestrzenią w Twoim domu. Warto jednak zastanowić się, czy chcemy opłacać za spore koszty firmę, kiedy tak naprawdę jesteśmy w stanie to zrobić sami, przy pomocy środków do czyszczenia lub naturalnych sposobów, choćby zaraz.
Nowa jakość, czyli jak wyczyścić fugi na podłodze?
Jak wiemy, białe fugi swoją czystością zwracają uwagę zarówno domowników, jak i gości. Niestety już po jakimś czasie mogą żółknąć i gromadzić więcej brudu niż myślimy, przez co nawet całe wnętrze może stracić swój urok. Chcąc tego uniknąć, musisz przede wszystkim pamiętać o regularnym myciu płytek. Cyklicznie zamiatając i myjąc powierzchnię, usuwamy wszelkie zabrudzenia gromadzące się w zakamarkach, które czasem stają się trudne do usunięcia. Ten prosty zabieg uchroni Cię od męczącego szorowania, a domycie fug stanie się znacznie przyjemniejsze!
Soda oczyszczona na ratunek
Fanom naturalnych sposobów oczyszczania różnego rodzaju powierzchni, polecamy wypróbowanie domowych metod na domycie fug. Ich największym atutem, jest brak nieprzyjemnego, często drażniącego zapachu od środków chemicznych, a do tego delikatny, znacznie bardziej bezpieczny dla domowników i podłóg skład. Jak więc domyć fugi po domowemu? Na przykład mieszaniną sody oczyszczonej i octu. Wystarczy wymieszać 100 ml wody oraz octu wraz z opakowaniem sody oczyszczonej, wszystkie składniki połączyć, energicznie mieszając, a na koniec nałożyć na zabrudzone fugi przy pomocy szczoteczki i pozostawić na nich przez 15 min. Po tym czasie trzeba je zmyć dużą ilością czystej wody. Ten sposób jest najlepszy na trudne, suche zabrudzenia, jak również zalegający kamień, rdzę i tłuste naloty.
Wykorzystaj zalegające w szafkach produkty
Innym, domowym sposobem na poradzenie sobie z zabrudzeniami fug jest często niedoceniany proszek do pieczenia. Jeśli właśnie zastanawiasz się, jak domyć fugi – może właśnie przyszedł czas na wypróbowanie domowego sposobu? Nanieś go na fugi zmoczone wodą, poczekaj około pół godziny, a proszek sam usunie zabrudzenia, nie musisz ich nawet szorować! Na koniec zmyj proszek czystą wodą. To świetny sposób na odbarwienia i lekkie zabrudzenia.
Sok z cytryny, pasta do zębów
Oprócz wspomnianych już domowych sposobów, aby przywrócić fugom świeżość, warto wypróbować także sok z cytryny, który idealnie nadaje się do czyszczenia jasnych i białych fug z suchych zabrudzeń, a nawet rdzy czy kamienia. Pozostaw go na 15 minut i delikatnie przeczyść fugi. Możesz też użyć pasty do zębów, którą wystarczy nałożyć na szczoteczkę i wyszorować fugi okrężnymi ruchami. Po zakończonej czynności umyj tylko płytki wodą z płynem do mycia naczyń i wytrzyj do sucha. Już wiesz, jak domyć fugi?
Jak poradzić sobie z cięższymi zabrudzeniami?
Poremontowy brud czasem może wymagać od nas znacznie większego wkładu, niż zastosowanie domowych sposobów, dlatego w takich przypadkach najlepiej sięgnąć po specjalistyczne preparaty chemiczne. Usunąć one mogą nie tylko zabrudzenia, ale też klej czy pył. Środki te są zazwyczaj dostosowane do rodzaju fugi, dlatego każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Nie czekaj, sprawdź sam już teraz!