Lodówka jest nie tylko skarbcem smakołyków, ale też siedliskiem bakterii. Rozwijają się one przede wszystkim w szufladach z surowymi owocami i warzywami, a także na półkach z mięsem. Aby uniknąć problemów żołądkowych, warto pamiętać o regularnym myciu wnętrza chłodziarki. Jak usunąć brzydki zapach z lodówki? Jak skutecznie wyczyścić lodówkę? Jak usunąć żółte plamy z lodówki? Oto odpowiedzi na najczęstsze pytania związane z myciem lodówki.
Czyszczenie lodówki – jakich środków użyć?
Czym myć lodówkę? Domowe sposoby zakładają użycie przede wszystkim łatwo dostępnych i tanich środków takich jak soda lub ocet. Ważne jest jednak, aby wbrew wszelkim poradom laików, nie łączyć ich ze sobą. W wyniku burzliwej reakcji chemicznej, po dolaniu octu do sody, otrzyma się bowiem… wodę (oraz dwutlenek węgla i octan sodu). Mycie lodówki roztworem octu lub pastą z sody będzie skuteczne przy niewielkich zabrudzeniach i regularnym czyszczeniu niezbyt zapuszczonego sprzętu.
W przypadku silnych zabrudzeń, pojawienia się pleśni, utrzymywania się silnego odoru we wnętrzu lodówki, lepszym pomysłem jest jednak sięgniecie po specjalistyczne środki czyszczące. Idealnie, jeśli oferują one nie tylko usuwanie brudu, ale też odtłuszczanie i dezynfekcję mytych powierzchni. Zanim sięgniesz po silne detergenty, pamiętaj, aby wybierać wyłącznie te, które dopuszczone są do kontaktu z żywnością i które nie zniszczą czyszczonej powierzchni. Jeśli masz wątpliwości, możesz skorzystać z pomocy specjalistów z firmy sprzątającej.
Jak wyczyścić lodówkę? Przygotowanie
Zanim będziesz czyścić lodówkę w środku, odpowiednio ją przygotuj. Zastanów się, czy Twój sprzęt ma system No Frost, który umożliwia mycie lodówki bez rozmrażania. W takim przypadku wystarczy opróżnić lodówkę, usunąć resztki jedzenia czy okruchy, które znajdziesz na pólkach czy w szufladach, a następnie zastosować wybrane środki czyszczące. Standardowe modele lodówek bez tej funkcji musisz najpierw rozmrozić, a dopiero później umyć.
Podczas opróżniania lodówki, warto od razu zrobić selekcję produktów spożywczych. Te, które są przeterminowane lub zepsute, należy wyrzucić. Każdy z ruchomych elementów lodówki warto nie tylko przetrzeć na mokro jak ścianki chłodziarki, ale też solidnie umyć je ręcznie z dodatkiem płynu do naczyń lub w zmywarce. Mycie lodówki to także doskonała okazja, aby przeorganizować ułożenie jedzenia zgodnie z wytycznymi producenta, np. produkty mięsne na jednej półce, nabiał na innej, a owoce i warzywa w osobnej części.
Jak czyścić lodówkę octem?
Mimo że metoda ta wykorzystywana jest od pokoleń, nie wiesz, jak wyczyścić lodówkę octem? To bardzo proste! Wystarczy zrobić roztwór octu spirytusowego np. w proporcji 2:1 lub 3:1 wody do octu. Jeśli chcesz pozbyć się nieprzyjemnego zapachu octu, możesz do mikstury dodać kilka kropel soku z cytryny lub olejków eterycznych z jadalnych roślin, np. lawendy. Niektórzy dodają do octowego roztworu także niewielką ilość płynu do mycia naczyń, który jest delikatnym detergentem dopuszczonym do kontaktu z żywnością.
Jak wyczyścić lodówkę w środku? Opróżnioną chłodziarkę dokładnie umyj zwilżoną w przygotowanym roztworze ściereczką lub czystą gąbką do mycia naczyń. Szczególną uwagę zwróć na szczeliny i zakamarki, w których lubią chować się resztki jedzenia. Ocet szczególnie dobrze radzi sobie z zabrudzeniami na szklanych półkach, mimo to pamiętaj, aby umyć je dodatkowo w zlewie lub zmywarce. Po umyciu wnętrza i zewnętrza chłodziarki dokładnie osusz je miękką, czystą i suchą ściereczką np. z microfibry.
Jak skutecznie wyczyścić lodówkę sodą?
Drugą popularną metodą czyszczenia lodówki jest wykorzystanie pasty otrzymanej z rozrobionej wodą sody oczyszczonej. Jak skutecznie wyczyścić lodówkę sodą? Paczkę sody oczyszczonej wsyp do miseczki, dolej odrobinę wody i mieszaj aż do uzyskania konsystencji pasty. Nakładaj ją za pomocą ściereczki lub gąbki (jej miękkiej strony) na elementy lodówki – zarówno z tworzywa sztucznego, jak i szklane. Delikatnie pocieraj je, a następnie spłucz wodą i wytrzyj do sucha.
Czyszczenie lodówki sodą to doskonały pomysł w przypadku lodówek o nieprzyjemnym zapachu. Środek ten doskonale neutralizuje odór, dlatego szczególnie polecany jest do chłodziarek, które długo nie były czyszczone lub były wyłączone, ale stały zamknięte. Soda to także doskonała odpowiedź na pytanie – jak usunąć żółte plamy z lodówki. W takim przypadku pastę z sody należy jednak zostawić na plamie na dłuższy czas (co najmniej godzinę) i zmyć dopiero wtedy, gdy minie.
Jak usunąć brzydki zapach w lodówce?
Soda nie daje rady z odorem w chłodziarce i zastanawiasz się, jak usunąć brzydki zapach w lodówce? Jeśli naturalne, domowe metody (takie jak soda, ocet czy boraks) nie są skuteczne, trzeba sięgnąć po mocniejsze środki. Warto zaopatrzyć się w detergenty specjalistyczne lub zlecić czyszczenie ekipie sprzątającej korzystającej z takich specyfików.
Krótkotrwałą poprawę mogą przynieść także pochłaniacze zapachu do lodówki czy filtry powietrza do chłodziarek lub wykorzystać neutralizator zapachów do lodówki. W świeżo umytej lodówce można także postawić miseczkę z ziarnami kawy lub wstawić pomarańczę z nabitymi goździkami. Aby jednak brzydki zapach nie wrócił, należy przede wszystkim regularnie myć lodówkę. Nie masz na to czasu? Nasi specjaliści zawsze myją lodówkę podczas czyszczenia kuchni.