Meble pokryte tapicerką prezentują się pięknie, a do tego są niebywale praktyczne. Nowoczesne materiały tapicerskie wyróżniają się wytrzymałością, a także odpornością na różnego typu zabrudzenia. Bywa jednak tak, że pojawia się na nich plama trudniejsza do usunięcia. Przykładowo, dziecko rozleje lepiący się płyn, na kanapę wyskoczy ubłocony pies albo będzie się na niej wylegiwał kot przechodzący właśnie linienie. Jak pozbyć się nieestetycznych śladów, aby mebel wciąż świetnie wyglądał? Na szczęście można to zrobić przy pomocy kilku sprawdzonych metod.
Jak wyprać tapicerkę domowym sposobem?
Zanim przystąpimy do prania tapicerki, wcześniej należy ją wstępnie oczyścić. Jeśli pokrywa ją psia czy kocia sierść, najlepiej w tym przypadku poradzi sobie rolka do czyszczenia odzieży. Skutecznie, a przede wszystkim szybko usunie futro, okruszki, nitki oraz pozostałe drobinki. Następnie trzeba odkurzyć mebel. Zwykły sprzęt nie zawsze upora się z sierścią, ale po użyciu rolki do ubrań lub odkurzacza kanapa będzie przygotowana do głównej części procedury.
Jeśli nie wiemy bądź nie jesteśmy pewni, jak wyprać tapicerkę kanapy specjalistycznymi środkami, wystarczy zajrzeć do kuchni. Z pewnością znajdzie się w niej kilka przydatnych składników takich jak cytryna, soda oczyszczona czy mąka ziemniaczana (ewentualnie talk). Ostatni produkt doskonale zdaje egzamin przy niewielkich plamkach z tłuszczu kuchennego, tłustych kremów lub błyszczyków. Aby pozbyć się zabrudzeń, należy zasypać je mąką, a potem delikatnie wetrzeć ją w tkaninę przy pomocy szczotki. Po upływie kilkunastu minut można usunąć mąkę wilgotną ściereczką albo odkurzaczem.
Jak wyprać tapicerkę kanapy?
Mąka ziemniaczana to produkt o wielu zastosowaniach, niemniej z większymi plamami może nie dać sobie rady. Przy większych zabrudzeniach przyjdzie nam wspomóc się inną metodą – roztworem z soku wyciśniętego z jednej cytryny, dwóch łyżeczek sody oraz dwóch litrów wody. W kolejnym kroku należy namoczyć szmatkę w tej mieszance, a następnie czyścić nią kanapę do momentu zniknięcia plam.
Niektóre tkaniny tapicerskie wymagają większej subtelności podczas działania. Jak wyprać tapicerkę, aby jej nie zniszczyć? Nie powinno się jej zbytnio namaczać, prócz tego przed czyszczeniem rozsądnie będzie wykonać test – sprawdzić, czy przyrządzona z sody oraz cytryny mikstura nie odbarwi materiału. Najlepiej wypróbować specyfik na niewidocznym, niewielkim kawałku pokrywającym tapicerowany mebel (kanapę, fotel czy krzesło).
Jak prać tapicerkę odkurzaczem?
Ostatnia propozycja to czyszczenie tapicerowanych mebli przy zastosowaniu przeznaczonego do tego celu sprzętu. Jak prać tapicerkę odkurzaczem? Na rynku można znaleźć liczne modele tego rodzaju wyposażenia, włącznie z odkurzaczami wielofunkcyjnymi, które zdają egzamin zarówno przy praniu tapicerek, jak i dywanów. Dodatkowo zbierają zanieczyszczenia suche, mokre oraz wodę z podłogi.
Odkurzacze piorące bez najmniejszego problemu eliminują kurz czy piasek, a po przełączeniu na tryb prania zbierają wodę oraz dokładnie piorą całą tapicerkę. Wystarczy dokupić do nich środki czyszczące, aby móc korzystać z właściwości urządzenia. Ważne, aby przed praniem odkurzyć powierzchnię mebla na sucho. W zależności od modelu procedura przygotowywania sprzętu może nieco się różnić, ale do podstawowych zadań należy odkręcenie węża do odkurzania na sucho, zdjęcie głowicy, wyjęcie worka oraz standardowego filtra. Kolejny krok to umieszczenie w sprzęcie zbiornika na wodę (czystą oraz brudną), a potem założenie filtra do pracy na mokro. Następnie zamieszczamy sondę pobierającą płyn w otworze zbiorniczka oraz mocujemy wąż do zbierania mokrych zabrudzeń. Ostatni etap polega na podłączeniu wężyka, który doprowadza środek piorący do dyszy natryskowej. Za pomocą tej ostatniej nanosimy roztwór na brudne obszary tapicerki. Po upływie kilku minut możemy wykorzystać ssawkę piorącą, krążąc nią po materiale (w kierunku do siebie).
Samo odkurzanie na sucho nie uchroni mebli przed wnikaniem zanieczyszczeń w głąb tkaniny. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie regularne czyszczenie tapicerki, bez czekania na moment, w którym na kanapie czy fotelu pojawi się plama.